sobota, 30 kwietnia 2016

Łączymy przyjemne z pożytecznym!

Aby doświadczyć piękna przyrody, w tym tygodniu wybrałyśmy się w trzy miejsca, aby zobaczyć różne rodzaje wód. Byłyśmy nad morzem, jeziorem oraz nad rzeką.
Postaram się więc przybliżyć rodzaje wód.


Rodzaje wody w zależności od czystości i zastosowania:

1.     Woda surowa

·        woda opadowa np. deszczówka
·        woda powierzchniowa np. rzeka
·        woda podskórna
·        woda gruntowa
·        woda głębinowa
·        woda Źródlana
·        woda słona np. morska
·        woda słodka
·        woda zaburtowa

2.     Woda użytkowa (zasoby wodne)

·        woda wodociągowa
·        woda pitna
·        woda przemysłowa
·        woda destylowana
·        woda podwójnie destylowana (woda redestylowana)

3.     Ścieki 
·        ścieki komunalne
·        ścieki przemysłowe
·        ścieki rolnicze

Naszą propozycją na realizację tego tematu są WYCIECZKI.
Wybieramy się w miejsca, które są dla nas dostępne. Oczywiście inne rodzaje wód można zobaczyć na zdjęciach, lecz obcowanie z wodą jest najlepszym pomysłem. 

Wody powierzchniowe – wody występujące na powierzchni ziemi, łatwe do bezpośredniego ujęcia (czerpania).
Aby zobaczyć te wody wybraliśmy się nad jezioro oraz nad rzekę. Przy okazji pobrałyśmy próbki wód, które będą nam potrzebne przy temacie zanieczyszczeń.
Zachęcamy do wycieczek nad wodę z dziećmi, ponieważ to wspaniałe doświadczenie. Jednak pamiętajmy, że należy zachować ostrożność w takich miejscach. 
  • Jezioro  
Jeziora i moczary należą do najbardziej zróżnicowanych, lecz i najbardziej zagrożonych środowisk naturalnych. Jeziora powstają wskutek wypełnienia zapadlin wodą lub odcięcia ich naturalnego odpływu, bywają pozostałością ery lodowcowej albo wypełniają kratery wygasłych wulkanów. Bagniska także przybierają rozmaite formy - od zastałych śródlądowych moczarów po słonowodne nadmorskie grzęzawiska namorzynowe. Z biegiem czasu zbiorniki wodne mogą zanikać lub zmieniać charakter. Zawartość substancji odżywczych stopniowo wzrasta, czemu towarzyszą zmiany w świecie roślin i zwierząt. Trzęsawiska stopniowo zmieniają się w podmokłe łąki, a następnie porasta je las. Gwałtowne zmiany ekologiczne zachodzą wówczas, gdy wody jeziora ulegają zatruciu przez przemysł, kwaśne deszcze lub zbyt intensywne rolnictwo.




  • Rzeka - bierze najczęsciej początek z górskiego źródła lub jeziora. Zimne, rwące strumienie spadają w dół, ku łagodniejszym zboczom, żłobiąc wąskie doliny. Tam, gdzie łączą się strumienie, powstaje właściwe koryto rzeki i wraz z łagodnieniem krajobrazu w swoim dolnym biegu, rzeka zwalnia, wije się, meandruje leniwie po płaskich równinach. Osiągnąwszy morze, może rozwinąć się w wachlarz delty. Nurt wody staje się źródłem życia wielu organizów 0 od jętki jednodniówki i larwy chruścika, żyjących w bogatych w tlen strumyczkach górskich, po morskie węże, kajmany, krokodyle i hipopotamy, które świetnie czują się w błotnistych wodach tropikalnych meandów rzek. 






Wody słone – woda występująca w morzach i oceanach. W wodzie tej są rozpuszczane tysiące związków chemicznych i prawie wszystkie pierwiastki chemiczne obecne na kuli ziemskiej. Woda morska stanowi ponad 96% wody obecnej w formie ciekłej na powierzchni Ziemi, tzw. woda słodka stanowi zaś mniej niż 3%.

  • Morze – naturalny zbiornik wodny, część oceanu, mniej lub bardziej wyraźnie oddzielona od pozostałych jego części brzegami kontynentu, wyspami lub wzniesieniem dna. Ze względu na utrudnioną wymianę wód morza charakteryzują się indywidualnymi cechami, zbiór tych cech nazywa się ustrojem hydrologicznym


Życzymy udanych wycieczek nad wodę. Jest to miła forma spędzania czasu. A może ktoś z was właśnie w ten majowy weekend wybierze się nad morze, rzekę lub nad jezioro? 
Monika i Patrycja

sobota, 23 kwietnia 2016

22 KWIETNIA! 
ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

Wczoraj był bardzo ważny dzień, o którym powinien pamiętać każdy człowiek. Dzień Ziemi to akcje prowadzone wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy chcą uświadomić obywatelom, jak kruchy jest ekosystem naszej planety.


Na świecie Dzień Ziemi, znany jest też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi, jest największym świętem ekologicznym obchodzonym od 1970 roku. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 roku. 
Dzień Ziemi obchodzony jest w dniu równonocy wiosennej na północy i równonocy jesiennej na południu. Jest to dzień, który na całym świecie trwa tyle samo, co noc. 


Najlepszym sposobem świętowania jest zrobienie czegoś ekologicznego.
Jednak Dzień Ziemi powinno się obchodzić codziennie, każdego dnia powinniśmy pamiętać jak ważne jest dbanie o środowisko. Powinniśmy to robić, aby przyszłe pokolenia mogły cieszyć się czystym powietrzem i mogły podziwiać piękno przyrody.


Nasz temat dotyczy wody, a przecież planeta Ziemia składa się głównie z niej. Tak więc dbanie o planetę to również temat dotyczący czystości wody. O zanieczyszczeniach i skażeniu zamieścimy więcej informacji w kolejnych postach. 

Podczas spacerów, wycieczek rowerowych, gdy idziecie do pracy, szkoły - rozejrzyjcie się i zobaczcie jak piękny świat was otacza. 
Wiosna zawitała do nas już na dobre. Wszystko budzi się do życia, więc jest co podziwiać.











Planeta jest naszym wspólnym dobrem!
Monika i Patrycja. 

niedziela, 17 kwietnia 2016


WODA podtrzymuje życie na Ziemi, jest substancją najpowszechniejszą na naszej planecie, a morza pokrywają ponad 79% powierzchni Ziemi.
Gdyby nie istniał deszcz, tworzący się w powietrzu atmosfery ziemskiej, życie nie byłoby możliwe.



Woda (tlenek wodoru; nazwa systematyczna IUPAC: oksydan)
·         związek chemiczny o wzorze H2O, występujący w warunkach standardowych w stanie ciekłym. W stanie gazowym wodę określa się mianem pary wodnej, a w stałym stanie skupienia – lodem. Słowo woda jako nazwa związku chemicznego może się odnosić do każdego stanu skupienia.
Woda jest bardzo dobrym rozpuszczalnikiem dla substancji polarnych. Większość występującej na Ziemi wody jest „słona” (około 97,38%), tzn. zawiera dużo rozpuszczonych soli, głównie chlorku sodu. W naturalnej wodzie rozpuszczone są gazy atmosferyczne, z których w największym stężeniu znajduje się dwutlenek węgla.
Woda naturalna w wielu przypadkach przed zastosowaniem musi zostać uzdatniona. Proces uzdatniania wody dotyczy zarówno wody pitnej, jak i przemysłowej.

 
















Wygląd - lekko jasnoniebieska klarowna ciecz (w małych objętościach wydaje się bezbarwna)

STANY WODY: 
Woda jest niezwykłą substancją, ponieważ często widzimy ją w trzech fizycznych stanach skupienia. W postaci ciekłej przepływa rzekami i wodociągami, w postaci gazowej unosi się w powietrzu. Kiedy jest wystarczająco zimna, zamarza w stały lód. Różnice między stanami skupienia wynikają z ilości zawartej w cząsteczkach wody.

Cała materia składa się z atomów lub cząsteczek, utrzymywanych razem dzięki działaniu potężnych sił. 
  • W stanie stałym cząsteczki mają niewielką energię i nie zmieniają struktury. Energia cząsteczek wody, mającej postać lodu, pozwala zaledwie na niewielkie ich drgania. 

Lód lub śnieg występują poniżej 0 °C tzw. temp. topnienia. W przyrodzie występują w zimie lub cały czas na obu biegunach. Mają właściwości jak każde ciało stałe tzn. mają określony kształt, trudno zmienić ich objętość. Lód pow.- staje ze schłodzonej wody czyli przez krzepnięcie lub przez resublimację. Lód tak samo jak woda i para wodna nie ma koloru, w dotyku jest zimny i jest ciałem kruchym np. kiedy uderzymy kawałek lodu młotkiem rozkruszy się na wiele drobnych kawałków. Zjawisko zmiany obj. podczas przechodzenia z fazy ciekłej do fazy stałej wody (lód) pełni bardzo istotną rolę w przyrodzie. W szczególności dotlenienie gleby poprzez rozsadzanie zmarzniętych brył ziemi oraz zjawisko pękania skał. Śnieg podobnie jak lód powstaje ze schłodzonej wody lub pary wodnej. Ma kolor biały co można zauważyć podczas zimy. Na śniegu można wykonywać wiele sportów jak narciarstwo lub snowboard.

  • W cieczy natomiast cząsteczki mają wystarczającą energię, aby przezwyciężyć część siły, która utrzymuje je ze sobą. Cząsteczki w ciekłej wodzie nadal utrzymywane są razem, jednakże mogą one łatwo przemieszczać się względem siebie.

Woda występuje pomiędzy temp.0 °C i 100 °C. Jest ona najważniejszym składnikiem kuli ziemskiej. Bez niej nie mogły by rosnąć rośliny, żyć zwierzęta oraz ludzie. Woda jest wykorzystywana przez człowieka w wielu gałeziach przemysłu. Ma ona takie same właściwości jak inne ciecze. Nie ma określonego kształtu nie jest ściśliwa. Powstaje ona przez schłodzenie pary wodnej czyli skraplanie lub ogrzewanie lodu czyli topnienie. Woda występuje w postaciach jezior, rzek, oceanów itp. Woda jest rozpuszczalnikiem dla wielu ciał stałych np. dla cukru, soli, wapnia. Woda zajmuje więcej powierzchni na kuli ziemskiej niż kontynenty. Ludzie niestety nie potrafią docenić tej wspaniałej cieczy i wrzucają do wody chemikalia, odpady radioaktywne itp. Woda była przedmiotem wielu badań, które osiągnęły światową sławę.



  • W postaci pary lub gazu cząsteczki mają wystarczającą energię, aby przezwyciężyć łączącą je siłę. Wolne cząsteczki,. tworzące parę wodną, łatwo mieszają się z powietrzem. Para taka powstaje także z wrzącej wody.

Para występuje w każdej temperaturze. Im większa powierzchnia swobodna tym woda szybciej paruje. Para wodna tworzy się przez parowanie i powyżej 100o C czyli temp. wrzenia oraz przez sublimację czyli zamianę lodu w parę. Często para wodna mylona jest z mgłą, mgła to drobne kropelki wody, para wodna natomiast jest niewidoczna i tworzy się wszędzie. W krajach cieplejszych występuje więcej pary wodnej niż w krajach chłodniejszych dlatego Europejczykowi trudno jest się zaaklimatyzować w Afryce lub w Azji. Parę wodną wykorzystuje się w silnikach parowych, używana jest też saunach do gorących kąpieli parowych. Zjawisko parowania jest jednym z podstawowych czynników istnienia przyrody. Woda parując tworzy obłoki pary w formie chmur, które z chłodzone opadają na ziemię pod postacią deszczu.


Na tym zdjęciu widzimy trzy stany wody - stałe kostki lodu pływają w ciekłej wodzie, a powietrze zawiera niewidoczną parę


 PROPOZYCJA AKTYWNOŚCI
Proponujemy aby tematykę wody w klasie rozpocząć 22 marca, ponieważ jest to bardzo ważny dzień - ŚWIATOWY DZIEŃ WODY. 
Byłaby to okazja, aby dzieci wraz z rodzicami wykonały plakaty (lub ulotki) o wodzie. Ideą byłoby poznanie ogólnych informacji, wspólne szukanie ciekawostek, książek i wszystkiego co związane z wodą. 
Dodatkowo dzieci doskonalą swoje umiejętności plastyczne oraz wkraczamy w edukację społeczną, ponieważ jest to wspólna praca rodziców, dzieci i nauczycieli.