WODA podtrzymuje życie na Ziemi, jest substancją najpowszechniejszą na naszej planecie, a morza pokrywają ponad 79% powierzchni Ziemi.
Gdyby nie istniał deszcz, tworzący się w powietrzu atmosfery ziemskiej, życie nie byłoby możliwe.
·
związek chemiczny o wzorze H2O, występujący
w warunkach standardowych w stanie ciekłym. W stanie gazowym wodę określa się
mianem pary wodnej, a w stałym stanie skupienia – lodem. Słowo woda jako
nazwa związku chemicznego może się odnosić do każdego stanu skupienia.
Woda jest bardzo dobrym rozpuszczalnikiem dla substancji polarnych.
Większość występującej na Ziemi wody jest „słona” (około 97,38%), tzn. zawiera
dużo rozpuszczonych soli, głównie chlorku sodu. W naturalnej wodzie
rozpuszczone są gazy atmosferyczne, z których w największym stężeniu znajduje
się dwutlenek węgla.Woda naturalna w wielu przypadkach przed zastosowaniem musi zostać uzdatniona. Proces uzdatniania wody dotyczy zarówno wody pitnej, jak i przemysłowej.
Wygląd - lekko jasnoniebieska klarowna ciecz (w małych objętościach wydaje się bezbarwna)
STANY WODY:
Woda jest niezwykłą substancją, ponieważ często widzimy ją w trzech fizycznych stanach skupienia. W postaci ciekłej przepływa rzekami i wodociągami, w postaci gazowej unosi się w powietrzu. Kiedy jest wystarczająco zimna, zamarza w stały lód. Różnice między stanami skupienia wynikają z ilości zawartej w cząsteczkach wody.
Cała materia składa się z atomów lub cząsteczek, utrzymywanych razem dzięki działaniu potężnych sił.
- W stanie stałym cząsteczki mają niewielką energię i nie zmieniają struktury. Energia cząsteczek wody, mającej postać lodu, pozwala zaledwie na niewielkie ich drgania.
Lód lub śnieg występują poniżej 0 °C tzw. temp. topnienia. W przyrodzie występują w zimie lub cały czas na obu biegunach. Mają właściwości jak każde ciało stałe tzn. mają określony kształt, trudno zmienić ich objętość. Lód pow.- staje ze schłodzonej wody czyli przez krzepnięcie lub przez resublimację. Lód tak samo jak woda i para wodna nie ma koloru, w dotyku jest zimny i jest ciałem kruchym np. kiedy uderzymy kawałek lodu młotkiem rozkruszy się na wiele drobnych kawałków. Zjawisko zmiany obj. podczas przechodzenia z fazy ciekłej do fazy stałej wody (lód) pełni bardzo istotną rolę w przyrodzie. W szczególności dotlenienie gleby poprzez rozsadzanie zmarzniętych brył ziemi oraz zjawisko pękania skał. Śnieg podobnie jak lód powstaje ze schłodzonej wody lub pary wodnej. Ma kolor biały co można zauważyć podczas zimy. Na śniegu można wykonywać wiele sportów jak narciarstwo lub snowboard.
- W cieczy natomiast cząsteczki mają wystarczającą energię, aby przezwyciężyć część siły, która utrzymuje je ze sobą. Cząsteczki w ciekłej wodzie nadal utrzymywane są razem, jednakże mogą one łatwo przemieszczać się względem siebie.
Woda występuje pomiędzy temp.0 °C i 100 °C. Jest ona najważniejszym składnikiem kuli ziemskiej. Bez niej nie mogły by rosnąć rośliny, żyć zwierzęta oraz ludzie. Woda jest wykorzystywana przez człowieka w wielu gałeziach przemysłu. Ma ona takie same właściwości jak inne ciecze. Nie ma określonego kształtu nie jest ściśliwa. Powstaje ona przez schłodzenie pary wodnej czyli skraplanie lub ogrzewanie lodu czyli topnienie. Woda występuje w postaciach jezior, rzek, oceanów itp. Woda jest rozpuszczalnikiem dla wielu ciał stałych np. dla cukru, soli, wapnia. Woda zajmuje więcej powierzchni na kuli ziemskiej niż kontynenty. Ludzie niestety nie potrafią docenić tej wspaniałej cieczy i wrzucają do wody chemikalia, odpady radioaktywne itp. Woda była przedmiotem wielu badań, które osiągnęły światową sławę.
- W postaci pary lub gazu cząsteczki mają wystarczającą energię, aby przezwyciężyć łączącą je siłę. Wolne cząsteczki,. tworzące parę wodną, łatwo mieszają się z powietrzem. Para taka powstaje także z wrzącej wody.
Para występuje w każdej temperaturze. Im większa powierzchnia swobodna tym woda szybciej paruje. Para wodna tworzy się przez parowanie i powyżej 100o C czyli temp. wrzenia oraz przez sublimację czyli zamianę lodu w parę. Często para wodna mylona jest z mgłą, mgła to drobne kropelki wody, para wodna natomiast jest niewidoczna i tworzy się wszędzie. W krajach cieplejszych występuje więcej pary wodnej niż w krajach chłodniejszych dlatego Europejczykowi trudno jest się zaaklimatyzować w Afryce lub w Azji. Parę wodną wykorzystuje się w silnikach parowych, używana jest też saunach do gorących kąpieli parowych. Zjawisko parowania jest jednym z podstawowych czynników istnienia przyrody. Woda parując tworzy obłoki pary w formie chmur, które z chłodzone opadają na ziemię pod postacią deszczu.
Na tym zdjęciu widzimy trzy stany wody - stałe kostki lodu pływają w ciekłej wodzie, a powietrze zawiera niewidoczną parę
PROPOZYCJA AKTYWNOŚCI
Proponujemy aby tematykę wody w klasie rozpocząć 22 marca, ponieważ jest to bardzo ważny dzień - ŚWIATOWY DZIEŃ WODY.
Byłaby to okazja, aby dzieci wraz z rodzicami wykonały plakaty (lub ulotki) o wodzie. Ideą byłoby poznanie ogólnych informacji, wspólne szukanie ciekawostek, książek i wszystkiego co związane z wodą.
Dodatkowo dzieci doskonalą swoje umiejętności plastyczne oraz wkraczamy w edukację społeczną, ponieważ jest to wspólna praca rodziców, dzieci i nauczycieli.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz