sobota, 30 kwietnia 2016

Łączymy przyjemne z pożytecznym!

Aby doświadczyć piękna przyrody, w tym tygodniu wybrałyśmy się w trzy miejsca, aby zobaczyć różne rodzaje wód. Byłyśmy nad morzem, jeziorem oraz nad rzeką.
Postaram się więc przybliżyć rodzaje wód.


Rodzaje wody w zależności od czystości i zastosowania:

1.     Woda surowa

·        woda opadowa np. deszczówka
·        woda powierzchniowa np. rzeka
·        woda podskórna
·        woda gruntowa
·        woda głębinowa
·        woda Źródlana
·        woda słona np. morska
·        woda słodka
·        woda zaburtowa

2.     Woda użytkowa (zasoby wodne)

·        woda wodociągowa
·        woda pitna
·        woda przemysłowa
·        woda destylowana
·        woda podwójnie destylowana (woda redestylowana)

3.     Ścieki 
·        ścieki komunalne
·        ścieki przemysłowe
·        ścieki rolnicze

Naszą propozycją na realizację tego tematu są WYCIECZKI.
Wybieramy się w miejsca, które są dla nas dostępne. Oczywiście inne rodzaje wód można zobaczyć na zdjęciach, lecz obcowanie z wodą jest najlepszym pomysłem. 

Wody powierzchniowe – wody występujące na powierzchni ziemi, łatwe do bezpośredniego ujęcia (czerpania).
Aby zobaczyć te wody wybraliśmy się nad jezioro oraz nad rzekę. Przy okazji pobrałyśmy próbki wód, które będą nam potrzebne przy temacie zanieczyszczeń.
Zachęcamy do wycieczek nad wodę z dziećmi, ponieważ to wspaniałe doświadczenie. Jednak pamiętajmy, że należy zachować ostrożność w takich miejscach. 
  • Jezioro  
Jeziora i moczary należą do najbardziej zróżnicowanych, lecz i najbardziej zagrożonych środowisk naturalnych. Jeziora powstają wskutek wypełnienia zapadlin wodą lub odcięcia ich naturalnego odpływu, bywają pozostałością ery lodowcowej albo wypełniają kratery wygasłych wulkanów. Bagniska także przybierają rozmaite formy - od zastałych śródlądowych moczarów po słonowodne nadmorskie grzęzawiska namorzynowe. Z biegiem czasu zbiorniki wodne mogą zanikać lub zmieniać charakter. Zawartość substancji odżywczych stopniowo wzrasta, czemu towarzyszą zmiany w świecie roślin i zwierząt. Trzęsawiska stopniowo zmieniają się w podmokłe łąki, a następnie porasta je las. Gwałtowne zmiany ekologiczne zachodzą wówczas, gdy wody jeziora ulegają zatruciu przez przemysł, kwaśne deszcze lub zbyt intensywne rolnictwo.




  • Rzeka - bierze najczęsciej początek z górskiego źródła lub jeziora. Zimne, rwące strumienie spadają w dół, ku łagodniejszym zboczom, żłobiąc wąskie doliny. Tam, gdzie łączą się strumienie, powstaje właściwe koryto rzeki i wraz z łagodnieniem krajobrazu w swoim dolnym biegu, rzeka zwalnia, wije się, meandruje leniwie po płaskich równinach. Osiągnąwszy morze, może rozwinąć się w wachlarz delty. Nurt wody staje się źródłem życia wielu organizów 0 od jętki jednodniówki i larwy chruścika, żyjących w bogatych w tlen strumyczkach górskich, po morskie węże, kajmany, krokodyle i hipopotamy, które świetnie czują się w błotnistych wodach tropikalnych meandów rzek. 






Wody słone – woda występująca w morzach i oceanach. W wodzie tej są rozpuszczane tysiące związków chemicznych i prawie wszystkie pierwiastki chemiczne obecne na kuli ziemskiej. Woda morska stanowi ponad 96% wody obecnej w formie ciekłej na powierzchni Ziemi, tzw. woda słodka stanowi zaś mniej niż 3%.

  • Morze – naturalny zbiornik wodny, część oceanu, mniej lub bardziej wyraźnie oddzielona od pozostałych jego części brzegami kontynentu, wyspami lub wzniesieniem dna. Ze względu na utrudnioną wymianę wód morza charakteryzują się indywidualnymi cechami, zbiór tych cech nazywa się ustrojem hydrologicznym


Życzymy udanych wycieczek nad wodę. Jest to miła forma spędzania czasu. A może ktoś z was właśnie w ten majowy weekend wybierze się nad morze, rzekę lub nad jezioro? 
Monika i Patrycja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz