środa, 1 czerwca 2016

Woda jest naszym największym skarbem. 

Niestety musimy wspomnieć o zanieczyszczeniu oraz skażeniu wód. Jest to wielki problem, który powinien zainteresować każdego z nas. 
O zanieczyszczeniach wód mówimy wówczas, gdy w ich składzie o zwiększonej ilości występują substancje chemiczne, bakterie i mikroorganizmy, które nie są ej naturalnymi składnikami.  
Zmiany właśniwości fizycznych, chemicznych oraz bakteriologicznych wód spowodowane są wprowadzaniem substancji nieorganicznych, organicznych i radioaktywnych. 

Źródła i rodzaje zanieczyszczeń
Ze względu na pochodzenie zanieczyszczenia wód dzielimy na naturalne i sztuczne.
O naturalnym zanieczyszczeniu mówimy, gdy woda zawiera roztwory domieszek soli, gazów, substancji organicznych i drobnoustrojów. 
Najmniej domieszek zawiera woda z opadów atmosferycznych, a najwięcej woda morska i wody podziemne, zanieczyszczone złożami naturalnymi. Wraz z rozwojem miast i przemysłu zaczęły dominować zanieczyszczenia sztuczne, pochodzące ze ścieków, spływy z terenów rozniczych i składowisk odpadów komunalnych. Zanieczyszczenia sztuczne możemy także podzielić na biologiczne (bakterie, wirusy, grzyby, glony) i chemiczne (oleje, benzyna, smary, ropa, nawozy sztuczne, pestycydy, kwasy, zasady)

Główną przyczyną degradacji wód są ścieki odprowadzane z kanalizacji przemysłowych i komunalnych. Są to tzw. zanieczyszczenia punktowe i obejmują wody zużywane w zakładach produkcyjnych i usługowych. Charakteryzują się wysokim stężeniem i są odprowadzane w sposób zorganizowany. Do zanieczyszczeń punktowych należą również wody użyte do celów higienicznych i gospodarczych, z gospodarstw domowych, zakładów pracy i placówek publicznych, wody deszczowe i roztopowe. 

Prawie każde wykorzystanie wody powoduje jej zanieczyszczenie. Możemy jednak je zminimalizować, np. poprzez budowę oczyszczalni ścieków, składowanie odpadów w miejscach do tego przeznzaczonych, sadzenie drzew w okolicach zbiorników, zakładanie filtrów na wodę. 

Pod względem zasobów wodnych, Polska zajmuje końcowe miejsce względem całej Europy. Ilość wody nadającej się do wykorzystania ciągle maleje.Wraz ze wzrostem zabudowy miejskiej zmniejsza się ilość miejsc, gdzie woda może swobodnie przedostać się do podziemnych pokładów. W większości następuje spływ powierzchniowy, który niesie za sobą duże ładunki zanieczyszczeń 

Na poprawę gospodarki wodnej kraju wpływa zwiększenie terenów leśnych, podmokłych oraz bagiennych. Niestety obecnie wycina się lasy i osusza torfowiska. 

Musimy oszczędzać wodę. Wszyscy możemy wpłynąć na stan ilościowy wykorzystywanej wody. 
  • Poprawa szczelności sieci i wyeliminowanie przecieków
  • Wykorzystanie prysznica zamiast wanny, zakręcanie wody podczas mycia zębów
  • Zastosowanie słuczki dwustopniowej, nie wrzucanie śmieci do sedesu
  • Wykorzystywanie urządzeń oszczędnościowych: pralek, zmywarek
  • Zachęcanie dzieci do zabawy na plaży, nie w ogrodowym basenie
  • Wykorzystywanie deszczówki do podlewania ogrodów

Jeśli chodzi o zakłady przemysłowe, które wykorzystują znaczne ilości wody, należy zastosować obiegi zamknięte w układach technologicznych, dzięki czemu woda pobrana do układu będzie w nim krążyć. 

Propozycje aktywności, których celem jest zapoznanie dzieci z wpływem zanieczyszczonej wody na życie

1. Sprawdzamy jaki wpływ ma oliwa w wodzie na ptasie pióra
 a)  Wlewamy oliwę do wody


b) wkładamy piórko do wody 













Problem: Co się dzieje z olejem? Dlaczego utrzymuje się na wodzie? Jak wygląda piórko wyjęte z wody, po której pływał olej? Co stałoby się ptakiem? 


WNIOSKI: 
Olej pływa po powierzchni wody, ponieważ jest od niej lżejszy. Piórko po wyjęciu z wody jest posklejane. Pióra ptaków pływających po wodzie, na której rozlana jest ropa naftowa robią się cięzkie, uniemożliwia to latanie i ptak ginie. 


2. Sprawdzamy co dzieje się z ptasimy piórami, gdy zanurzymy je w czystej wodzie oraz w wodzie z proszkiem do prania
 Wkładamy piórko do czystej wody


Wkładamy piórko do wody z proszkiem do prania 





 WNIOSKI:
Detergenty rozpuszczają tłuszcze, ten naturalny tłuszcz znajdujący się na piórach również. Ptaki wodne celowo natłuszcają pióra, żeby się nie zmoczyć. W ten sposób utrzymują ciepłotę ciała, puszystość piór i nie toną. Pióra pod wpływem detergnentów tracą swą wodoodporność. Ilość wody w piórach powoduje zwiększenie ciężaru ptaka i jego utonięcie. 

3. Podczas wcześniejszych wycieczek pobieramy wodę z rzeki, jeziora, morza, dodatkowo deszczówkę oraz wodę z kranu, przegotowaną i z butelki. Za pomocą papierków lakmusowych możemy sprawdzić, która woda jest najbardziej, a która najmniej zanieczyszczona. 
Wyjaśniamy dzieciom co wpływa na poziom zanieczyszczenia. 


Zachęcamy do oszczędzania wody i dbania o jej czystość. 
Monika i Patrycja 

11 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zmierzasz się z zanieczyszczoną wodą? zostaw to firmie kunasystem! Ja skorzystałem i cieszę czystą wodą i zdrowiem jakie mi oferuje.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jeżeli chodzi o mnie, to preferuję wyłącznie wodę wysoko mineralizowaną. Dodaję do niej zwykle cząstki cytryny oraz miętę. Tak przygotowaną podaję do każdego posiłku, w wysokich szklankach do serwowania napojów https://duka.com/pl/jedzenie-i-serwowanie-potraw/naczynia-do-serwowania-napojow/szklanki. Dzięki swoim właściwościom, woda z cytryną jest ważnym składnikiem mojej codziennej diety. Idealnie podkręca metabolizm, a także bogata jest w niezbędne składniki odżywcze.

    OdpowiedzUsuń
  5. Również się z tym zgodzę i jestem zdania, że tym bardziej także powinniśmy zbierać wodę deszczową. Bardzo fajnie ten proces wyjaśniono w https://www.dostudni.pl/zbieranie-deszczowki-i-wod-roztopowych-dla-celow-domowych-i-do-uprawy-roslin,b73.html i zawsze można używać jej chociażby d podlewania ogrodu.

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo ciekawie to zosatło opisane.

    OdpowiedzUsuń
  7. Faktycznie bez wody na pewno by nie nie urosło w moim ogrodzie i ja staram się dbać jak tylko potrafię o dobre nawadnianie. Tym bardziej, że teraz jeszcze korzystam z systemu nawadniania ogrodu https://www.podlane.pl/ więc po części jest to praca zautomatyzowana.

    OdpowiedzUsuń
  8. Jeśli potrzebujesz wsparcia hydraulika, to warto skorzystać z usług doświadczonej firmy. Na stronie https://hydraulik-warszawa.pl/ znajdziesz wykwalifikowanej hydraulików, którzy świadczą usługi na najwyższym poziomie. Klikając w link, otworzysz sobie drzwi do miejsca, gdzie profesjonalizm i terminowość są priorytetem.

    OdpowiedzUsuń
  9. Planując budowę nowego domu lub remont, nie można zapomnieć o profesjonalnych usługach hydraulicznych. https://hydraulik.wroclaw.pl/ to portal, który łączy Cię z ekspertami, gotowymi doradzić najlepsze rozwiązania i zająć się wszystkimi pracami związanymi z instalacją wodno-kanalizacyjną, gwarantując spokój ducha i zadowolenie z wykonanej pracy.

    OdpowiedzUsuń
  10. Awaria hydrauliki to nie tylko dyskomfort, ale i ryzyko poważnych uszkodzeń w domu, które mogą prowadzić do kosztownych napraw. Dlatego warto mieć pod ręką kontakt do sprawdzonego hydraulika, który szybko zajmie się problemem. https://hydraulik.wroclaw.pl/ to strona, na której znajdziesz specjalistów gotowych nie tylko naprawić usterkę, ale i doradzić, jak zapobiegać przyszłym problemom hydraulicznym.

    OdpowiedzUsuń